Gliceryna 98,5%– najlepszy stosunek ceny do jakości. Doskonałe źródło uzupełniające energię u krów w okresie okołoporodowym, kiedy fizjologicznie nie są w stanie jej pobrać z paszy w odpowiedniej ilości. Czysta, klarowna, zawartość metanolu <0,01%, zatem nie obciąża już i tak zmęczonej wątroby. Ma status gliceryny farmaceutycznej. Jest produktem roślinnym produkcji krajowej, wolnym od GMO.
Gliceryna:
-
- dostarcza niezbędnej energii krowom po wycieleniu
- zwiększa pobranie paszy
- działa profilaktycznie przeciwko ketozie
- poprawia smakowitość paszy
- źródło energii w okresie laktacji
- zapewnia dobrą kondycję krów
- poprawia parametry rozrodu
- zapobiega wysychaniu, zagrzewaniu oraz przymarzaniu paszy na stole paszowym
Zastosowanie: Zalecane stosowanie bezpośrednio na pasze objętościowe w dawce ok. 250g/szt./dzień. Należy polać gliceryną zadaną paszę lub wlać ją do wozu paszowego. Przy silnych objawach ketozy (brak apetytu, niedobór energii) podawać w formie wlewu do pyska (dawka lecznicza nawet 2000 g/dzień).
Wartość energetyczna:
-
- Energia netto laktacji dla krów mlecznych: 16,8 MJ
- Energia metaboliczna dla bydła mięsnego: 23,3 MJ
Gliceryna jest produktem naturalnym pozyskiwanym z tłuszczy roślinnych. W warunkach normalnych jest syropowatą cieczą, tłustą w dotyku, bezbarwną lub prawie bezbarwną, przezroczystą, bardzo higroskopijną. Z wodą miesza się bez ograniczeń. Jest silnie hydrofilowa – w skali mieszalności rozpuszczalników organicznych (1–31) stanowi wzorzec najwyższej hydrofilowości o wartości 1, najmniej hydrofilowa jest wazelina-31.
Jak rozpoznać jakość?
Wysokiej jakości gliceryna jest przezroczysta lub o barwie lekko słomkowej. Ciemna barwa cieczy świadczy o jej zanieczyszczeniu, np. metanolem. Toksyczny związek jakim jest metanol dodatkowo obciąży już i tak zmęczoną wątrobę. Kolor gliceryny należy sprawdzać w dobrym świetle na miarodajnym, najlepiej białym tle. Im wyższa zawartość glicerolu w glicerynie tym czyściejszy jest produkt i zawierać będzie mniej wody i zanieczyszczeń.
Rodzaje gliceryny
Na rynku dostępnych jest wiele wariantów gliceryny (o różnym udziale glicerolu). Najlepszą jest jednak ta z najwyższą procentową zawartością glicerolu. Zawiera najmniej zanieczyszczeń i domieszki wody, a także cechuje się wyższą koncentracją energii.
Gliceryna a melasa
Wielu hodowców staje przed wyborem: jak uzupełnić deficyt energetyczny u krów wysokowydajnych w okresie okołoporodowym. Melasa kusi swoją pozornie niską ceną. Dlaczego pozornie? Otóż wartość energetyczna melasy w stanie naturalnym wynosi ok. 5,5MJ NEL/kg. Gliceryny (o czystości 99,7%) już 16,8 MJ NEL/kg. Jak widać różnica jest ogromna. Gliceryna zawiera ponad trzykrotnie bardziej skoncentrowaną energię, zatem stosowanie melasy jako komponentu energetycznego nie wnosi wielkich ilości energii.
Koncentracja energii to nie jedyna przewaga gliceryny nad melasą. Wysoka zawartość szybkorozkładalnych w żwaczu cukrów w melasie predysponuje do obniżenia wartości pH co może prowadzić do kwasicy. Z gliceryną nie ma takich problemów dlatego jest ona o wiele bardziej wskazana do stosowania w żywieniu zwierząt.
Wygodną technicznie przewagą gliceryny nad melasą jest zachowywanie się jej w niskich temperaturach. Gliceryną można skarmiać zwierzęta cały rok i zachowuje ona swą płynną postać. Melasa natomiast ma tendencje do zamarzania zimą przez co trudniej dozować ją w niskich temperaturach.